Prosinec 2007

360 s novou CVR

26. prosince 2007 v 11:50 | 672 |  Reklamy vozů MHD
Dneska jsem poprvé viděl 360 s novou reklamou na O2 a tak jsem si vypočítal, kdy pojede na Kútech, vylezl jsem z baráku a vyfotil.
Můžete hlasovat v anketě jestli se vám nová reklama líbí.

655 na Pasekách

20. prosince 2007 v 17:23 | 672 |  Fotogalerie
Opět jsem ukořistil 655, ale ve tmě (v poslední době je nasazována na odpolední trasy), tady je výsledek ve větším rozlišení 1024 x 768.

407 je ve Zlíně

20. prosince 2007 v 15:35 | 672 |  Technické zprávy o (vozech) DSZO
407 je tady, fotky zajistím co nejdřív, pro zatím aspoň odkaz.

Hudebníci dostanou od DSZO dárek pod stromeček

19. prosince 2007 v 16:36 | 672 |  Tiskové zprávy DSZO
19.12.2007 - Hudebníci dostanou od DSZO dárek pod stromeček
Cestující v MHD ve Zlíně a Otrokovicích, kteří přepravují hudební nástroj, si nebudou muset od 1. ledna 2008 v trolejbusech a autobusech označovat jízdenku pro zavazadlo, i když hudební nástroj přesáhne maximální rozměry nezpoplatněných zavazadel. Vyplývá to z novelizovaných Smluvních přepravních podmínek.

"Chtěli jsme vyjít této skupině cestujících vstříc a rozšířit pro ně opatření, které už platí pro dětské kočárky s dítětem nebo pár lyží s holemi. Je to naše podpora kultury," říká ředitel Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice (DSZO) Josef Kocháň.

Podle Smluvních přepravních podmínek DSZO si musí cestující opatřit jízdenku pro spoluzavazadla, jejichž velikost v některém směru přesahuje rozměry 30×50×60 centimetrů. Žádné ze zavazadel by přitom nemělo být větší než 60×70×100 centimetrů, pokud má tvar desky tak nesmí být větší než 100×150 centimetrů a ve tvaru válce nesmí být delší než 250 centimetrů a mít větší průměr než 25 centimetrů. Jízdenka pro zavazadlo stojí 9 Kč a platí 40 minut (lze použít běžnou dvacetiminutovou jízdenku pro jednotlivou jízdu, její časová platnost je však pro zavazadlo dvojnásobná). Zpoplatnění spoluzavazadel neplatilo pro již zmíněné kočárky s dítětem, pár lyží s holemi, a od 1. ledna 2008 ani pro hudební nástroje. Výhodu mají cestující s platnou časovou předplatní jízdenkou. Ti mohou přepravovat jedno spoluzavazadlo nebo psa ve vozidle MHD zdarma. Za spoluzavazadlo ani psa nemusí platit rovněž zdravotně postižení s průkazem ZTP. Držitelé průkazu ZTP-P neplatí ani za invalidní vozík a svého průvodce.

Za přepravu spoluzavazadla bez platné jízdenky (kromě výše uvedených výjimek) se platí při kontrole revizorům stejná přirážka jako za jízdu cestujícího načerno. Při zaplacení na místě nebo do 10 kalendářních dnů v doplatkové pokladně DSZO je to od 1. ledna 2008 částka 500 Kč, při pozdějším placení 1000 Kč.

Pozor na vánoční omezení jízdních řádů

19. prosince 2007 v 16:34 | 672 |  Tiskové zprávy DSZO
19.12.2007 - Pozor na vánoční omezení jízdních řádů
Dopravní společnost Zlín - Otrokovice (DSZO) upozorňuje cestující na obvyklé omezení běžného provozu MHD ve vánočním období. V pracovních dnech 27. a 28. prosince (čtvrtek a pátek) bude MHD vedena podle "prázdninových" jízdních řádů (2. sloupec odjezdů v zastávkových jízdních řádech "Pracovní dny L a Z"). Na Štědrý den a na Silvestra bude ve večerních hodinách veškerá MHD omezena.

Podrobnosti o omezení MHD ve vánočním období obsahují sešitové jízdní řády, které platí od 30. června 2007. Podrobné informace jsou také zveřejněny na internetových stránkách www.dszo.cz a rovněž jsou vystaveny na letácích uvnitř vozidel.

Na internetových stránkách www.dszo.cz je rovněž zveřejněna mírně upravená otevírací doba pracovišť předprodejů jízdenek DSZO ve vánočním období.

Řidiči mají na kontě statisíce kilometrů bez nehody

17. prosince 2007 v 13:45 | 672 |  Tiskové zprávy DSZO
17.12.2007 - Řidiči mají na kontě statisíce kilometrů bez nehody
Odměnu za 35 let jízdy bez nehody za volantem trolejbusů a autobusů městské hromadné dopravy na Zlínsku předal v pátek 14. prosince 2007 ředitel Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice (DSZO) Ing. Josef Kocháň šedesátiletému řidiči Jozefu Krpelánovi. Za tu dobu najezdil bez nehody 1 750 000 kilometrů.

Ředitel DSZO při malé slavnosti ocenil ještě i jedenáct dalších řidičů, kteří mají naježděn kulatý počet kilometrů bez nehody.

Přehled oceněných
I. stupeň - 35 let jízdy bez nehod, tj. 1 750 000 km
 • Jozef Krpelán
II. stupeň - 25 let jízdy bez nehod, tj. 1 250 000 km
 • Zbyněk Malota
 • Jaroslav Sahaj
 • František Stojkovič
III. stupeň - 20 let jízdy bez nehod, tj. 1 000 000 km
 • Miroslav Fojtík
IV. stupeň - 15 let jízdy bez nehod, tj. 750 000 km
 • Milan Vavřinec
 • Libor Zachoval
VI. stupeň - 5 let jízdy bez nehod, tj. 250 000 km
 • Jana Babicová
 • Daniel Drábek
 • Vlastimil Loučka
 • Miroslav Málek
 • Kamil Šrámek

Přišel do Zlína ze Slovenska a jezdí už 35 let bez nehody
Jozef Krpelán pochází z obce Tornala (dříve Šafárikovo) na jižním Slovensku. Vyučil se automechanikem. "Byl jsem na vojně v Karlových Varech. Tam jsem se dozvěděl o náboru řidičů zlínského dopravního podniku. Tak jsem se hned po vojně na sklonku šedesátých let ocitl ve Zlíně," vzpomíná řidič.

Prvních asi deset let jezdil s trolejbusem, potom přesedlal na autobusy. Zpočátku bydlel ve svobodárně přímo v administrativní budově dopravního podniku. Později se ve Zlíně oženil a přestěhoval se do bytu na sídlišti Jižní Svahy. Má tři dcery a jednoho syna.

"Občas to bylo s mou prací náročné. Časné ranní vstávání, občas se moc nevyspím, k tomu odpolední směny, soboty, neděle. Rodina pro to musela mít pochopení. Několikrát jsem uvažoval i o tom, že bych tuto práci vyměnil za něco jiného, ale zůstal jsem a rád bych bez nehody dojezdil až do října příštího roku, kdy budu mít nárok na důchod," říká Jozef Krpelán.

Dětem se jeho práce líbila. Zejména syn tatínkovo zaměstnání obdivoval a s nadšením s ním někdy jezdíval na linkách městské dopravy. Ale pokud jde o volbu vlastního povolání, v otcových šlépějích se nakonec nevydal žádný z potomků.

Svezu tisíce lidí, ale nemám si s kým popovídat
Čtyřiapadesátiletý řidič autobusu Zbyněk Malota jezdí bez nehody už čtvrt století a má najeto 1 250 000 kilometrů. O své práci dokáže zajímavě vyprávět.

"Jsem celý den zavřený v kabině řidiče, a přestože svezu tisíce lidí, s žádným z nich si nemohu popovídat. To mně někdy mrzí," svěřuje se se svou zkušeností. Ale uznává, že oddělená kabina pro řidiče má více výhod než nevýhod. "Když je období chřipek, ocením, že jsem za sklem," směje se.

Ale hned připojuje také prosbu na cestující: "Je velice důležité, aby lidé nechali vedle kabiny volný žlutě natřený prostor. Jinak mi - zvláště v autobusech SOR - zakrývají pohled do zpětného zrcátka a já nejsem schopen ani bezpečně zastavit u hrany zastávky," vysvětluje praktické důvody.

Práce řidiče MHD je zodpovědná. "Ať udělám za volantem cokoli, už to nikdy nevezmu zpět. Může to být vteřina a bude mít obrovské následky," říká Zbyněk Malota. Cestujícím, kteří třeba občas kritizují, že jede příliš opatrně, vzkazuje: "Já mám zodpovědnost. I za vás!"

Šíříte za volantem dobré jméno firmy, říká ředitel
"Vím, že to není jednoduché ujet v dnešním provozu na silnicích tolik kilometrů bez nehody a udržet si to. Patří vám za to naše poděkování a plně si zasloužíte odměnu," řekl jubilantům ředitel DSZO Ing. Josef Kocháň (na snímku vpravo).

A i když řidič většinou nemá příležitost s cestujícími přímo hovořit, na kabině má každý svou vizitku s plným jménem. Aby cestující věděli, kdo je veze, aby muž nebo žena za volantem nebyli jen nějakou anonymní osobou. "Se svým jménem šíříte dobré jméno dopravní společnosti. Vážíme si toho," dodává ředitel Kocháň
převzato z www.dszo.cz.


Fotovýprava 13.12.2007

14. prosince 2007 v 14:04 | 672 |  Aktuální foto
Takže jsem si vzal zase foťák do školy, ovšem nesněžilo (tedy jo, ale až pozdě večer), jelikož jsme byli na koncertu v Domu umění, tak jsem (jenom za 5 minut na Nám. Práce) nafotil celkem hodně fotek, no a taky jsem fotil cestou ze školy, ale moc toho není.
Konečně 355...
Fotka jednoho mého kámoše, který teprve začíná fotit (foceno mým foťákem a tak tak, že to stihl, takže to omluvte):
Na závěr pohled na autobusové nádraží
A to je vše, na Kútech stála odstavená 401, fotky dodám později.

Děti od 10 let budou potřebovat průkazku

14. prosince 2007 v 13:38 | 672 |  Tiskové zprávy DSZO
13.12.2007 - Děti od 10 let budou potřebovat průkazku
Děti ve věku od 10 do 15 let, které chtějí cestovat v městské hromadné dopravě ve Zlíně a Otrokovicích na zlevněnou jízdenku pro jednotlivou jízdu, budou potřebovat od 1. ledna 2008 zvláštní průkazku. Tou budou prokazovat revizorům svůj věk. Obdobnou povinnost mají děti tohoto věku už řadu let i ve vlacích Českých drah nebo v příměstské a meziměstské autobusové dopravě.

Smyslem tohoto opatření je zabránit tomu, aby za zlevněné jízdné cestovaly děti starší 15 let, které na ně nemají nárok. Mnohdy se totiž snaží vydávat za mladší, než je jejich skutečný věk, a revizorům se tato skutečnost jen obtížně prokazovala. "Skutečně jsme se setkávali s tím, že sleva do 15 let věku byla zneužívána i staršími dětmi," potvrdil vedoucí dopravního úseku DSZO Ing. Pavel Nosálek.

Svůj věk bude od 1. ledna 2008 dítě revizorovi prokazovat zvláštní průkazkou, která bude obsahovat aktuální fotografii držitele, jméno a příjmení, datum narození. Průkaz vystaví na požádání za poplatek 5 Kč (+ 5 Kč plastový obal) pracoviště předprodejů jízdenek Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice (DSZO) po ověření věku dítěte například z jeho rodného listu. Je třeba přinést s sebou fotografii dítěte stejných rozměrů jako pro občanský průkaz.

K prokázání nároku na slevu v trolejbusech a autobusech DSZO lze použít také pas dítěte nebo průkaz pro poskytování žákovského jízdného dopravců železniční a autobusové veřejné dopravy.

Děti do dovršeného 15. roku věku potřebují pro cestování v trolejbusech a autobusech, pokud nepoužívají časové jízdenky, zlevněnou jízdenku za 6 Kč, která je přestupní a platí 40 minut. Pokud dítě ve věku od 10 do 15 let nebude mít od 1. ledna 2008 zmíněný průkaz s fotografií, jménem a datem narození (nebo pas), bude povinno už v tomto věku cestovat v MHD za běžnou jízdenku v hodnotě 9 Kč (na 20 minut bez přestupu) nebo 12 Kč (na 40 minut s možností přestupu).

Povinnost dětí od 10 let prokazovat se průkazkou vyplývá z novelizovaných Smluvních přepravních podmínek DSZO, které schválila v listopadu valná hromada společnosti. Plné znění novelizovaných Smluvních přepravních podmínek je dostupné na internetové stránce http://www.dszo.cz/?section=mhd&file=preprpodm. Výňatek z novelizovaných Smluvních přepravních podmínek bude také vyvěšen ve formě letáku přímo ve vozidlech MHD.

Pokuta na místě pro černé pasažéry se zvyšuje na 500 korun

14. prosince 2007 v 13:37 | 672 |  Tiskové zprávy DSZO
13.12.2007 - Pokuta na místě pro černé pasažéry se zvyšuje na 500 korun
Cestující v městské hromadné dopravě ve Zlíně a Otrokovicích, které revizoři přistihnou bez platné jízdenky nebo kteří jinak poruší přepravní podmínky, budou muset od 1. ledna 2008 zaplatit na místě přirážku 500 korun. Dosud to bylo 300 korun. Pokud nezaplatí na místě nebo do 10 kalendářních dnů v doplatkové pokladně v sídle Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice (DSZO), zůstává povinnost zaplatit přirážku ve výši 1000 korun.

Přirážka 300 Kč pro černé pasažéry, kteří zaplatili na místě revizorovi, už patřila mezi dopravními podniky ČR k nejnižším. Její zvýšení na 500 Kč schválila v listopadu valná hromada DSZO.

Přirážku 500 (1000) korun je povinen zaplatit nejen cestující bez platné jízdenky, ale také cestující, který nemá jízdenku pro zavazadlo, pro psa, cestuje se psem bez náhubku nebo který i jinak porušuje přepravní podmínky.

Pokud si cestující pouze zapomněl vzít s sebou platnou časovou jízdenku a předloží ji dodatečně do 10 dnů v doplatkové pokladně v sídle DSZO a je zřejmé, že časová jízdenka byla platná v době kontroly, zaplatí přirážku jen 50 korun (stejná jako dosud).

Pro cestující přináší novelizované přepravní podmínky také jednu výhodu: kromě dětského kočárku a soupravy lyží s holemi mohou cestující od 1. ledna 2008 bezplatně přepravovat bez ohledu na rozměry také hudební nástroj.

Plné znění novelizovaných Smluvních přepravních podmínek je dostupné na internetové stránce http://www.dszo.cz/?section=mhd&file=preprpodm. Výňatek z aktualizovaných přepravních podmínek bude také vyvěšen ve formě letáku přímo ve vozidlech MHD.